Konfutsius ( Kong Fuzi 551 eKr – 479 eKr, Vana-Hiina poliitik ja õpetlane) on öelnud: „Leia töö, mida sa armastad ja sa ei tööta enam päevagi oma elus.“ See on ka minu töö juures parim osa, et mu töö ei tundu pelgalt ainult kohustus vaid ka võimalus, midagi uut ja ühiskonda arendavat ära teha. Minu töö on osaliselt läbi põimumas ka minu hobidega, mis selle veelgi meeldivamaks teeb.
Lihtne vastus sellele on, et vaba aega pole. Kuna ma pole selline „mitte millegi tegija tüüp“ ja pigem naudin asjade tegemist. Siis vaba aja sisustan treenimise, filmimise, pildistamise, ehitamise või muude koduste töödega. Pole paremat tunnet, kui see, kui oled taaskord mingi suurema asjaga valmis saanud.
Üks lugu meenub ülikooli alguspäevilt, kui noore insenerihakatisena tuli harjuda kahes kohas elama. Oli mul üks esinemine, mille jaoks pakkisin osa vajaminevaid asju kotti vanemate elukohas ning teised asjad panin kotti Tallinna elukohas. Esinemisele jõudes avastasin, et ühe asja jätsin pakkimata ning oli selleks mu kõige tähtsam vahend – jalgpall. Aga improviseeri-kohane-ületa mentaliteediga tegin selle esinemise ära kõrvalolevalt spordisaalist laenatud korvpalliga.
Erilise tööna tooksin välja BIM mudeldamise ja sellega koos arenemise. Oleme selles valdkonnas viimase poole aastaga SKPK kolleegidega suure arenguhüppe edasi teinud. 2019 aasta suvel sain oma esimese BIM mudeldamise ülesande, milleks oli liikluskorraldusvahendite, ulukitarade ja tagasihüppe kohtade mudeldamine. Tegemist oli toona võrdlemisi suure hulga käsitööga, mida me tänaseks päevaks lihtsamate, kiiremate ja automaatsemate töövõtetega asendada suudame. Selle aja jooksul on muutunud ka arusaam BIM-ist. Olen rohkem mõistma hakanud BIM-i kui vahendit (mitte ainult kui infomudelit) infovahetuse hõlbustamiseks Tellija, ehitaja jt ehitusprotsessis osalejate vahel.
BIM mudeldamise õppimist võrdleksin ujuma õppimisega – kui vette ei kuku, siis ujuma ei õpi. See põhimõte kehtib ka BIM-i puhul, kus kõige kiiremini õpib BIM-i mudeleid tehes. Valmis tuleb olla uute asjade õppimiseks, tihedaks suhtluseks kolleegidega nii ettevõtte siseselt kui ka väliselt.